Yapıloji Yalıtım
Anasayfa Hakkımızda Hizmetlerimiz Uygulamalarımız Referanslarımız İnsan Kaynakları İletişim
İç ve Dış Cephe Montolama Sistemleri
Bina Hizmetleri Cephe Kaplama Sistemleri Çatı Yalıtım ve Kaplama Sistemleri Çevre Düzenleme ve Peysaj Dış Cephe Boya ve İzalasyon Sistemleri İç ve Dış Cephe Montolama Sistemleri Temel-Bodrum Yalıtımı Yapısal Onarım ve Güçlendirme Dekorasyon Hizmetleri Lamine ve Laminent Parke Mutfak ve Banyo Dolapları Plastik ve Saten Boya Cephe Kaplama Sistemleri Cephe Kaplama Sistemleri (Siding) Çatı Yalıtımı ve Kaplama Sistemleri Çatı Isı İzalasyonu Kremit Çatı Kaplama Sistemleri Sistem Bardoline Sistem Bituline Sistem Isoline Sistem Onduline Sistem Onduvilla Sistem Rufoline Çevre Düzenleme ve Peyzaj Bordür Taşları Kilitli Parke Taşları Dış Cephe Boya ve İzalasyon Sistemleri Dış Cephe Boya KaleColor Dış Cephe Boya Grena Joker Plus EXT Performa + Protekta Silikona Silikona Grenli Silikonatex Mantoloma Sistem Bileşenleri Uygulama Temel Bodrum Yalıtımı Temel Bodrum Yalıtımı

Matoloma (Isı Yalıtımı) Nedir ? Verimli Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır ?

Binalarımız kışın soğur, yazın ise ısınır. Kışın kömür, doğalgaz gibi yakıtlar kullanarak evimizi soğumaması için ısıtır; yazın ise ısınan evimizi klimalarla soğuturuz.

Isı yalıtımı, kışın ısınmak yazın da serinlemek için harcadığımız enerjiyi azaltmak ve daha rahat ortamlarda yaşamak amacıyla binaların dış cephe duvarları, cam ve doğramaları, çatıları, döşemeleri ve tesisatlarında, ısı geçişini azaltan önlemler almaktır.

Eğer bir fayda-maliyet karşılaştırması yapılırsa, ısı yalıtımı hem ekolojik hem de ekonomik açıdan yararlı ve çok kısa sürede geri kazanılan bir yatırımdır. Bununla birlikte inşaatın fiziksel ve teknik prensiplerinin incelenmesi ve yüksek kalitede uygun yalıtım malzemesinin kullanımı önemlidir.


Yapılarda Verimli Bir Isı Yalıtımı İçin

Isı köprülerinin
Su basman seviyesinin
Cephe dolgu duvarının bir bütün ve sürekli bir şekilde
yalıtılması gereklidirProjelendirmede Dikkat Edilecek Hususlar

Dıştan yapılan ısı yalıtımı yapı fiziği açısından en sağlıklı uygulamadır. Bu uygulamada herhangi bir ısı köprüsüne izin verilmez ve yapı kabuğunu oluşturan yapı malzemeleri sıcak tarafta kalır. Dış yüzeyde kullanılan ısı yalıtım malzemesi dış etkilere karşı dayanıklı özellikte olmalıdır.

Dıştan Mantolama

Son yıllarda yaygınlaşan diğer bir uygulama da Mantolamadır (Dıştan Isı Yalıtım Uygulaması). TS 825 ile yeni binalarda zorunlu standart haline gelen Mantolama uygulaması, özellikle artan ısıtma ve soğutma giderlerinden sağladığı %50' lere varan tasarruf nedeniyle tercih edilmektedir.yapıloji yalıtım. bu konuda, herbiri konusunda lider firmaların uzun yıllardır kalitesini kanıtlamış ürünlerini, deneyimli ekiplerinin kaliteli uygulamasıyla birleştirerek sunmaktadır.
Ülkemizde izolasyona verilen önem, son yıllardaki bilinçlenmeye paralel olarak gittikçe artmaya başlamıştır. Özellikle enerji fiyatlarındaki artış tasarrufun önemini bîr kere daha bize hatırlatmıştır. Ayrıca, bina taşıyıcı sistem elemanlarının dış etkilerden korunması gerektiğini de acı bir deprem deneyimiyle daha iyi anlamış durumdayız. Dış cephe mantolaması bize bunu sağladığı gibi, aynı zamanda daha konforlu mekanları en ek şekilde elde etmemizi de sağlamaktadır.

Dıştan Mantoloma'nın Avantajları Nelerdir ?

. Isı kaybını önemli Ölçüde azaltarak %50’ye varan enerji tasarrufu sağlar
. Ekonomiktir. 2-3 yıl içerisinde yatırım maliyetini karşılar
. Bina cephesinde hem ısı, hem su yalıtımı sağlar
. Dıştan uygulanan bir yalıtım yöntemi olduğu için; ısı köpükleri oluşmasını engeller, bina dış kabuğunu yıpranmalardan korur. Betonarme elemanların korozyona maruz kalmasını önler.
. Kışın soğuktan, yazın aşırı sıcaktan korur.
. Bina iç kısımlarındaki yoğunlaşmayı ve rutubeti önleyerek iç yüzey boyasını korur, konforlu iç ortam sağlar.
. Isıtma ve soğutmanın daha az enerji harcayan, daha ekonomik cihazlarla yapılmasını sağlar.
. Bünyesine su almaz, buhar geçirgenliği yüksektir.
. Binanıza yeni bir görünüm kazandır
. Kullanım ömrü bina ömrüyle eşittir.
. Hızlı uygulanır ve çevreye zarar vermez.Sayın yönetici

Dışıtan ve içten ısı yalıtımı geleceğe yapılan bîr yatırımdır. Aynı zamanda ülke ekonomisine bîr katkıdır.
Her yıl ısınmaya harcamış olduğunuz parayı başka işlerinizde değerlendirebilirsiniz. Bunun için ısı yalıtımına önem vermenizi tavsiye ediyoruz.yapılojiyalıtım sizlere en ekonomik koşullarda, kendisini bu alanda ispat etmiş markaların ürünleri ile çalışarak, farklı imkanlar ve sıcak mekanlar sunmaktadır.İçten Mantoloma

Kış aylarında soğuk dış hava ile bina içerisindeki ısıtılmış havanın arasında oluşan büyük sıcaklık farkı sebebiyle, bina içerisindeki ısı süratle bina dışına doğru hareket eder; çatıdan, pencereden ve büyük miktarda duvarlardan kaçar.
Dışarı kaçan ısını yerini doldurmak için daha çok ısıtmaya çalışırız. Bina diş duvarlarında, dışdan bir ısı yalıtımı uygulaması var ise, dışarı doğru kaçmaya çalışan ısı, yalıtım levhalarından az geçer, dolayısıyla iç havayı sürekli ısıtmaktan kurtuluruz. Isıtmak için sarf edeceğimiz yakıt önemli ölçüde azalır. Bu durumda hem birey, hem devlet ekonomisine, hem de hava kirliliğinin azalmasına büyük ölçüde yardımcı oluruz.
Bu arada bina iç ve dış duvarını yalıtırken, çatı ve pencereler için gerekiyorsa bodrum tabanı için de tedbir almalıyız.

İçten Mantolamanın Bir Diğer Faydası İçin Şöyle Bir Örnek Verelim

Bir otomobilin arka camını düşünelim; kış günlerinde arabanın içi ısıtıldığı zaman içerideki su buharı dış havanın etkisiyle soğuk olan arka cam üzerine terleme yapar ve bir sure sonra su tanecikleri süzülür. Bunu önlemek için cam (içerisinden geçen elektrik telleri vasıtasıyla) ısıtılır, cam ısınınca terleme biter. Özellikle kuzey cephelerinde oluşan rutubet ve nem zaman içerisinde Betonda korozyona sebep olur. Deprem kuşağında olduğumuz da düşünülürse ısı yalıtımı yaptırmak yararlı olacaktır. Aynı olayı ı düşünürsek, yalıtılmamış bir binada dış duvarlar kış aylarında (özellikle kuzey cephelerinde) soğuk olur. İç mekanda oluşan sıcak su buharı (insan nefesi, mutfak, banyo v.s.) soğuk duvarlar üzerine yoğuşur ve duvar yüzeyinde rutubet ve küf oluşur, hatta duvardan sular akmaya başlar ve dışardan yağmur sularının içeri girdiği zannedilir. Bunu önlemek, dış duvarın sıcak olmasını temin etmekle mümkündür.

Kimler Mantolama Yapabilir ?

Unutulmaması gereken en önemli konu yüksek kaliteli malzemeler ile nitelikli işçilik faktörlerini bir araya gelmesi ile beraber yapılacak mantolama uygulamaları yapınız ayakta kaldığı sürece sizlere hizmet verecektir ancak bu önemli gerçeği göz ardı ederek yapı standartların dışında üretilen malzemeler ile bilinçsiz işçilik uygulamaları çok kısa zaman içerisinde çözümü çok ağır bedellere mal olacak sorunlar olarak size geri dönecektir bu sebeple öncelikle toplama malzemelerden uzak durularak tek bir markanın paket sistem ürünlerini ve yine bu markanın yetkili uygulama bayilerini tercih etmeniz en doğru karar olacaktır.üretici firmanın sertifikasına sahip yetkili uygulamacıların sizlere verdiği hizmet yapınızı yasal garanti altına alınacağını da unutmamanız gerekir.


Isı Yalıtımı (Mantoloma) Da Kullanılan Yalıtım Levhası Çeşitleri

EPS Isı Yalıtım Levhası (16 kg/m3)
Expert EPS Isı Yalıtım Levhası, 16 kg/m3 yoğunluğa sahip, polistren esaslı, TS 7316 EN 13163 nolu Isı Yalıtım Malzemeleri Standardı'na uygun olarak üretilen bir ısı yalıtım levhasıdır.

Özellikleri

Yüksek su buharı geçirgenliğine sahiptir.Bu sayede uygulandığı binalarda küf, nem ve rutubet oluşumunu engeller.
Esnek yapısı sayesinde duvarların çalışmasından kaynaklanan sıva, boya ve kaplama çatlaklarının oluşmasını önler.
Normal şartlarda karşılaşılabilecek kısa ve uzun süreli mekanik yüklemelere karşı dayanıklıdır.
Üretimden sonra en az üç hafta dinlendirilir. Bu süre içinde yapısındaki üretim gazlarını ve su buharını tamamen atarak mükemmel boyut stabilitesine ulaşır.


XPS Levha (ekstrude polistren) Tanımı


Xps levha; Homojen hücre yapısına sahip,ısı yalıtımı yapmak amacıyla üretilen ve kullanılan köpük malzemelerdir.
XPS'in hammaddesi olan polistren, Ekstrüzyon işlemi ile hat boyunca istenilen kalınlıkta çekilir. Sürekli bilgisayar kontrolünde yapılan bu üretim sayesinde homojen balpeteği görünümünde , kararlı bir hücre yapısı elde edilir. Hücreler bütün yüzlerinden birbirine bağlıdır. Hava hücrelerin içine hapsedilmiştir. Hareketsiz kuru hava ile; bilinen en mükemmel ısı yalıtımı sağlanmaktadır.

Duvarlarda Dıştan Isı Yalıtımı (Mantoloma) Uygulamalarında Ekstrude Polistren Kullanımının Avantajları

Boyutsal Kararlılık açısından cephe ugulamalarında uzun vadede dayanıklı ve stabildir.
Bünyesine su emmemesi sayesinde uygulama sırasında oluşabilecek işçilik hatalarından etkilenmez.
Kapalı gözenek, homojen hücre yapısı sayesinde , sürekli ve yüksek ısı yalıtım performansı sağlar.
Yüksek basma dayanımı sayesinde yatay yüklere dayanım özelliği.
Çürümez , ufalanmaz.
Optimum çekme mukavemeti ile üzerine uygulanan sıva ile maksimum aderansı sağlar.
Optimum su buharı geçirgenlik direnci ile duvar kesitinde gerekli buhar geçişine izin verir.
Pürüzlü yüzey dokusu sayesinde,sıva aderansı maksimum düzeydedir.
Uygulama esnasında kolay işlenebilir ,kesilen levhaların fire vermeden kullanılabilir.
Kolay ve çabuk işlenebilirliği ve fiziksel özellikleri sayesinde hemen hemen bütünhava şartlarında uygulanabilir

Taşyünü İle Isı Yalıtımı

Taş Yünü Isı Yalıtım Levhası

Binalarda ısı yalıtımının yanı sıra yangın ve ses
yalıtımının ön plana çıktığı yerlerde kullanılan ısı yalıtım levhasıdır.Genel Özellikler

Yüksek ısı yalıtımı sağlar.
Yüksek yangın ve ses dayanımı sağlar.
A tipi yanmaz sınıfındadır, ısı iletkenlik değeri:TS 901, EN 13500, DIN 4102 ve TS 825 normlarına uygundur.
Uygulama sonrası ölçüleri zamanla değişmez, sabit kalır.
Bina durdukça yalıtım görevine devam etme özelliğine sahiptir.
Çevre dostudur.
Yüksek basınç dayanımı vardır.
Uygulaması kolaydır.
Sistemin tasarruflu olmasını sağlar.

GKZ Bilişim Anasayfa | Hakkımızda | Hizmetlerimiz | Uygulamalarımız | Referanslar | İnsan Kaynakları | İletişim Bilgileri